EMILINE SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Emiline Sofa is a very comfortable modern sofa. It features a lush goose down back pillows, comfortable spring-down seat cushions and modern tapered legs. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96. The Emiline Sofa has a companion lounge chair and ottoman.
Product Details
| Dimensions | W 84in D 39.75in H 37.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Goose Feather |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 212 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 15.5 yd |
| COL | 252 sq. ft |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.75 × 84 × 37.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Pink |
| Detail Color |
Mocha |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields