Ellsworth Sofa – 250680-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Dress the room with Parisian vibes. With traditional button tufting and classic rolled arms, feather-blend seating is upholstered in a deep, earthy olive performance fabric for a warm, regal look, with exposed parawood framing for a natural touch. Perfectly scaled for smaller spaces. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 50 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 110.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 52.97 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.5 m³ |
| Color | Sutton Olive, Distressed Natural |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 78.00″w x 36.00″d x 29.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 198.1 cm w x 91.4 cm d x 75.6 cm h |
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 78 × 29.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Distressed Natural ,Sutton Olive |
| Style |
Transitional |
"*" indicates required fields