Ellsworth Sofa – 224510-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Dress the room with Parisian vibes. With traditional button tufting and classic rolled arms, feather-blend seating is upholstered in neutral Alcala Wheat performance fabric for a warm, vintage feel with exposed parawood framing for a natural touch. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 60 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 132.28 lb |
| Volume (cu. ft.) | 62.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.763 m³ |
| Color | Alcala Wheat, Distressed Natural |
| Material | 70% Polyester, 20% Viscose (Rayon), 10% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 91.00″w x 36.00″d x 29.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 231.1 cm w x 91.4 cm d x 75.6 cm h |
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 91 × 29.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alcala Wheat ,Distressed Natural |
| Style |
Transitional |
"*" indicates required fields