Ellsworth Sofa – 224510-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Dress the room with Parisian vibes. With traditional button tufting and classic rolled arms, feather-blend seating is upholstered in a deep, earthy olive performance fabric for a warm, regal look, with exposed parawood framing for a natural touch.
Product Details
| Weight (kg) | 60 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 132.28 lb |
| Volume (cu. ft.) | 62.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.763 m³ |
| Color | Sutton Olive, Distressed Natural |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 91.00″w x 36.00″d x 29.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 231.1 cm w x 91.4 cm d x 75.6 cm h |
Additional information
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 91 × 29.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Distressed Natural ,Sutton Olive |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields