Denis Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
With a deep, luxurious seat and soft, sculptural lines, the Denis sofa makes for an elegant seated experience. “Glamourous and gracious, Denis is a nod to French furniture of the 1940s,” Booth says. “Maisbien sur!” (But of course!) Spring-Down seat cushions standard. Standard weltless except around the base. Standard with a pair of 11 x 22-inch kidney pillows.
Product Details
| Dimensions | W 89in D 42in H 36.5in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 187 lb |
| Volume | 137.86 ft³ |
| COM | 21 yd |
| COL | 342 sq. ft |
Additional information
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 89 × 36.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Java |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields