Delfino Sofa – 250460-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Bench-style seating with a modern, cutout effect creates a striking look. Designed with S-spring construction and a thick bench cushion for laid-back comfort supported by a solid pine frame. Upholstered in textural Crypton® performance fabric that’s specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 72 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 159.61 lb |
| Volume (cu. ft.) | 75.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.148 m³ |
| Color | Crypton Nomad Snow |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 105.00″w x 37.50″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 266.7 cm w x 95.2 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 159.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 105 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Crypton Nomad Snow |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields