CROWLEY SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
“Deep, and with a big personality,” David says of the Crowley Leg Sofa. Based on a classic sofa and lounge chair, the Crowley Leg Sofa and companion Crowley Leg Chair have been updated with a modern sensibility. They feature a generously scaled English Arm and seat depth, crisp tailoring and an American Ash rim around the base that has been fitted with saber legs. Two 20-inch goose feather throw pillows are standard when ordered in fabric. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96. Three Spring-Down seat cushions are standard. A companion Crowley Skirted Sofa and Swivel Chair are also available.
Product Details
| Dimensions | W 90in D 40in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 216 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 16 yd |
| COL | 261 sq. ft |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 90 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Lynx |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields