CRADLE SOFA 104″
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A smart and strong steel frame on bronze finished feet support a pure and comfortable seat on this sofa. The proportions – a little longer for style and little lower for comfort – ensure these sofas are a handsome seat in any room. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96. Also available in W118” as HC7202-18. Browned Steel finish ONLY.
Product Details
| Dimensions | W 104.75in D 38.5in H 35.25in |
|---|---|
| Wood Species | Metal |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 386 lb |
| Volume | 178.33 ft³ |
| COM | 22 yd |
| COL | 360 sq. ft |
| Weight | 386 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 104.75 × 35.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Browned Steel Base with Bronze finished feet |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields