Colt Sofa – UCEN-00702-789
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Simply styled for everyday lounging. A textural poly/linen blend covering adopts a neutral off-white hue, while subtly flared sides for shapely effect.
Product Details
| Weight (kg) | 80 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 175.3 lb |
| Volume (cu. ft.) | 67.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.909 m³ |
| Color | Aldred Silver, Aged Sienna |
| Material | 95% Polyester, 5% Flax/Linen, Solid Rosa Morada |
| Dimensions (Imperial, inch) | 98.00″w x 39.00″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 248.9 cm w x 99.1 cm d x 82.6 cm h |
Additional information
| Weight | 175.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 98 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Aged Sienna ,Aldred Silver |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields