Colt Sofa – 107261-034
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A simply styled sofa, perfect for everyday lounging. Upholstered in Crypton® performance fabric, specially engineered for protection against stains, moisture and odor. Due to the customized nature of made-to-order pieces, no cancellations or returns are accepted.
Product Details
| Weight (kg) | 80 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 175.3 lb |
| Volume (cu. ft.) | 67.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.909 m³ |
| Color | Crypton Nomad Mushroom, Aged Sienna |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Solid Rosa Morada |
| Dimensions (Imperial, inch) | 98.00″w x 39.00″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 248.9 cm w x 99.1 cm d x 82.6 cm h |
Additional information
| Weight | 175.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 98 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Aged Sienna ,Crypton Nomad Mushroom |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields