Colt Sofa – 107261-033
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107261-033
Category: Sofas
Tags: Cream, Crypton Nomad Marshmallow, Aged Sienna, Four Hands, Sofas
Description
A simply styled sofa, perfect for everyday lounging. Upholstered in Crypton® performance fabric, specially engineered for protection against stains, moisture and odor. Due to the customized nature of made-to-order pieces, no cancellations or returns are accepted.
Product Details
| Weight (kg) | 80 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 175.3 lb |
| Volume (cu. ft.) | 67.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.909 m³ |
| Color | Crypton Nomad Marshmallow, Aged Sienna |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Solid Rosa Morada |
| Dimensions (Imperial, inch) | 98.00″w x 39.00″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 248.9 cm w x 99.1 cm d x 82.6 cm h |
Additional information
| Weight | 175.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 98 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Aged Sienna ,Crypton Nomad Marshmallow |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields