COLEFAX SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Colefax personal size sofa features pleated arms, a Blend-Down back and Spring-Down T-seat cushion and a gracefully rolled tight back. Two 20-inch 100% goose feather throw pillows standard. 2-piece Spring-Down seat cushion standard. A Colefax love seat, sofa, a swivel chair, a swivel glider and ottoman are available. For additional flexiblity, the Made To Measure Colefax (509-51) is available in lengths from 32 to 120 inches.
Product Details
| Dimensions | W 75in D 37in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 167 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 15.5 yd |
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 75 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields