COLEFAX M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The M2M® Made To Measure Colefax features pleated arms, a Blend-Down back and Spring-Down T-seat cushion and a gracefully rolled tight back. Two 20-inch 100% goose feather throw pillows standard. Spring Down Seat Cushion Standard Configuration – 32″-59″W = 1, 60″-84″W = 2, 85″-120″W = 3. Optional FB-64 tape trim on skirt shown. A Colefax love seat, sofa, a swivel chair, a swivel glider, M2M® ottoman and standard ottoman are available.
Product Details
| Wood Species | Hardwood Mixed |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 165 lb |
| Volume | 82.51 ft³ |
| COM | 16 yd |
| Dimensions | W 120in D 37in H 34.5in |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 120 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields