CHELSEA SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This track arm Sectional, Sofa, Chair and Ottoman series takes a modern yet casual approach to seating. With its 7″ arm and low profile block leg it works as an adjunct to our ever-successful Silhouettes track arm series. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96. This series is sure to be a go-to for many design projects.
Product Details
| Dimensions | W 89.5in D 38in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 190 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 22 yd |
| COL | 360 sq. ft |
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89.5 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
"*" indicates required fields