Chatham Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The handsome Chatham sits with stately beauty and a tailored construction. Both refined and casual, this addition brings a continental element to the collection. The design is inspired by a 1910c English club chair that Suzanne purchased for her collection. Images shown at right with the kick pleat skirt is a custom construction. The Chatham series is also available with a dressmaker skirt. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96.
Product Details
| Dimensions | W 92in D 39in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 212 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 20.5 yd |
| COL | 333 sq. ft |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 92 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields