CHATHAM SOFA WITH SKIRT
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The handsome Chatham sits with stately beauty and a tailored construction. Both refined and casual, this addition brings a continental element to the collection. The design is inspired by a 1910c English club chair that Suzanne purchased for her collection. The Chatham series is available either with exposed legs or with a dressmaker skirt.
Product Details
| Dimensions | W 92in D 39in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 232 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 23.5 yd |
Additional information
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 92 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields