Channing Sofa – 251747-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Meet modern comfort. Clean curves, impeccable tailoring and a soft, slightly heathered fabric with subtle highs and lows throughout bring an elevated, vintage European-inspired look to this sofa.
Product Details
| Weight (kg) | 62 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 136.69 lb |
| Volume (cu. ft.) | 65.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.856 m³ |
| Color | Yuma Cream, Black Parawood |
| Material | 96% Polyester, 4% Acrylic, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 85.00″w x 41.25″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 215.9 cm w x 104.8 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 136.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.25 × 85 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Black Parawood ,Yuma Cream |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields