Channing Sofa – 243002-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Meet modern comfort. Clean curves, impeccable tailoring and taupe top-grain leather with a pronounced grain bring an elevated, European-inspired look to this sofa.
Product Details
| Weight (kg) | 76 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 167.55 lb |
| Volume (cu. ft.) | 76.7 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.172 m³ |
| Color | Palermo Drift, Black Parawood |
| Material | Top Grain Leather, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 100.00″w x 41.25″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 254.0 cm w x 104.8 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 167.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.25 × 100 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Black Parawood ,Palermo Drift |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields