Channing Sofa – 243002-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
243002-002
Category: Sofas
Tags: Brown, Crypton Nomad Mushroom, Black Parawood, Four Hands, Sofas
Description
Meet modern comfort. Clean curves, impeccable tailoring and a soft cushion, this sofa has an elevated, vintage European-inspired look. Upholstered in Crypton® performance fabric, specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 76 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 167.55 lb |
| Volume (cu. ft.) | 76.7 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.172 m³ |
| Color | Crypton Nomad Mushroom, Black Parawood |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 100.00″w x 41.25″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 254.0 cm w x 104.8 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 167.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.25 × 100 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Black Parawood ,Crypton Nomad Mushroom |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields