CELINE SOFA WITH EXPOSED LEGS
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celine was inspired by the large, luxuriously comfortable sofas that are found in European country homes. The deep seat and relaxed look makes it appropriate for casual living as well as more formal settings. Celine’s arms have an elegant slope from the back to the termination of the sock arm. The exposed leg version shown features tapered legs made of solid ash. optional NP-09 nail head trim spaced every third nail. Two 22-inch 100% goose feather throw pillows standard. 3-piece Luxury Spring-Down seat and 3-piece Blend-Down back cushions standard. The Celine is available Made To Measure M2M® both as the exposed leg version (HC1520-51) and also with a dressmaker skirt (HC1519-51).
Product Details
| Dimensions | W 96in D 42.5in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 167 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 19 yd |
| COL | 306 sq. ft |
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.5 × 96 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields