BERTRAND SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by a handsome antique sofa that is at the Winterthur Museum in Delaware, the original was covered in black horsehair and was outlined in brass nail heads, the Bertrand Sofa features a serpentine front, gracefully curved arms and a high back. It is standard with two-20-inch goose feather throw pillows, and a spring-down seat cushion. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96. It may be personalized for your home with dozens of finish options and your choice of leather or fabric.
Product Details
| Dimensions | W 80in D 33in H 37.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 126 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 13 yd |
| COL | 212 sq. ft |
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 80 × 37.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Winterthur® Estate Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields