Ariele Curved Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The organic shape of the Ariele Sofa by Kim Scodro offers a great solution to soften any space. Its curved upholstered frame and cascading arm detail makes it a comfortable, yet unique piece. It is standard with a Spring-Down bench seat cushion, tight back and a pair of 22-inch goose feather throw pillows. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96.
Product Details
| Dimensions | W 105in D 40in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 202 lb |
| Volume | 178.33 ft³ |
| COM | 15 yd |
| COL | 243 sq. ft |
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 105 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields