ANNA SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
One of the most iconic Pearson collection styles is the Anna Sofa. The PE2377-10 Anna Sofa is standard with a one-piece Spring Down seat cushion. Anna is available also as PE2378-10 Anna Sofa with one-piece Buttoned Spring-Down seat cushion that is standard without buttons. Standard with one pair of 20-inch throw pillows.
Product Details
| Dimensions | W 84in D 36in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 195 lb |
| Volume | 61 ft³ |
| COM | 18 yd |
| COL | 288 sq. ft |
Additional information
| Weight | 195 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 84 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Tawny |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields