Alessia Curved Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Alessia Sofa is a captivating blend of elegance and comfort, featuring a subtle curve of the front rail with generous tight back channels that gently taper along the sloping arms. Its design artfully floats above the floor, lending a touch of lightness to its robust frame. The Alessia boasts three plush spring-down seat cushions with an 8-way hand tied springs, offering an inviting space to nestle in. The continuous soft curve from the back to the front enhances its cozy appeal. With its stunning silhouette and luxurious comfort, the Alessia Sofa is truly a showstopper. Standard with (2) 20” Throw Pillows. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96.
Product Details
| Dimensions | W 90in D 42.5in H 33in |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 220 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 20.5 yd |
| COL | 329 sq. ft |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.5 × 90 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields