ALBERT SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Selected from Albert Sack’s extensive archives of the finest American antiques in the world, the Albert Sofa and companion Albert Chair pay tribute to the late Mr. Sack’s expert eye for classic forms that are as relevant today as they were when they originated. Adapted from an American Federal period (1785-1820) sofa with a tight seat, gracefully curved top rail, and slender tapered posts with intricate Bellflower inlay, this modern interpretation features a single row of buttons across the length of the tight back, slightly stepped back and gently flared rolled arms and clean tapered posts. The sofa is standard with Two 24-inch 100% goose feather throw pillows standard in fabric and 1-piece Spring-Down seat cushion and button back. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC924-96. The Albert Chair features most of the same attributes as the Albert Sofa but with a slightly shorter barrel-shaped back. Shown in Espresso finish.
Product Details
| Dimensions | W 89in D 37.25in H 36.75in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 261 lb |
| Volume | 122.69 ft³ |
| COM | 16 yd |
| COL | 261 sq. ft |
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.25 × 89 × 36.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields