9TH STREET M2M SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The 9th Street M2M® Made To Measure series is named for the home of our Hickory Chair workroom and offices, where we’ve been making one-of-a-kind fine furniture to order for 100 years. The form is interpreted from a vintage Hickory Chair sofa from the 1960’s. With a very crisp, architectural form, the 9th Street upholstered series has a distinctively squared track arm, T-cushion seat and streamlined exposed lower rail with tapered posts constructed in solid mahogany. Two 20-inch goose feather throw pillows are standard on the sofa sizes. Luxury Spring Down Seat Cushion/Blend Down Back Cushion Standard Configuration – (32″-59″) 1 over 1, (60″-84″) 2 over 2, (85″-120″) 3 over 3. Available in lengths from 32 to120-inches, a companion sofa, chair, ottoman and as a M2M® Made To Measure ottoman. Shown is the 88-inch and 34-inch M2M® Made To Measure size. Optional NS-03 nail trim shown.
Product Details
| Wood Species | Mahogany Solids |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 198 lb |
| Volume | 81.35 ft³ |
| COM | 21.5 yd |
| COL | 351 sq. ft |
| Dimensions | W 120in D 39in H 35in |
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 120 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields