Wickham Sleeper Sofa – 107197-011
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A simple, stylish silhouette redefines the classic sofa bed. With knife-edge pillows and high-performance upholstery, a discreetly concealed sleeper mechanism allows for one-step pullout with ultimate ease. Unfolded, sofa cushions form a comfortable Queen-size bed, ready to welcome overnight guests or make movie nights a little comfier. Best yet, no extra mattress necessary.
Product Details
| Weight (kg) | 104 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 229.28 lb |
| Volume (cu. ft.) | 58.83 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.666 m³ |
| Color | Alameda Snow, Ronan Linen, Ebony |
| Material | 88% Olefin, 11% Polyester (UV), 1% Polyester, Faux Leather, Solid Maple |
| Dimensions (Imperial, inch) | 86.00″w x 42.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 218.4 cm w x 106.7 cm d x 86.4 cm h |
| Weight | 229.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 86 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Alameda Snow ,Ebony ,Ronan Linen |
| Style |
Contemporary |
| Bed Size |
Queen |
"*" indicates required fields