Marquesa Armless Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Marquesa Sectional is a modern silhouette inspired by modern Italian design. The distinctive low profile, horizontal channels along the American Ash plinth base, and tuxedo arms lend both glamour and architecture to the suite of pieces. Its soft, contemporary lines make the Marquesa at home in any luxe setting, from a city penthouse to a seaside getaway.
Product Details
| Dimensions | W 41in D 39in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 109 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 140 sq. ft |
Additional information
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 41 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
