Lowell 3Pc Sectional – 249228-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A simple modern design covered in a removable 100% linen slipcover with a tightly tailored look. Sectional is designed with subtle slopes all around and fixed seating with S-spring construction. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 124 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 273.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 170.75 cu. ft. |
| Volume (m³) | 4.835 m³ |
| Color | Broadway Dune |
| Material | 100% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 123.75″w x 123.75″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 314.3 cm w x 314.3 cm d x 82.6 cm h |
| Weight | 273.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 123.75 × 123.75 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Broadway Dune |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Lowell |
"*" indicates required fields