Liam Sectional – CGRY-002-320-S1
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
CGRY-002-320-S1
Category: Sectionals
Tags: Cream, Dover Crescent, Burnt Umber, Four Hands, Sectionals
Description
Eye-catching at every curve. A sophisticated take on sleek Italian design, cream linen-blend upholstery fashions an elongated crescent, bringing shapely effect to the modular sectional. Pieces can be positioned to form a large or small crescent, granting options to suit a space. Large crescent: 176.38″W x 66.5″S x 29″H. Small crescent: 150″W x 82.75″D x 29″H.
Product Details
| Weight (kg) | 115 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 254.42 lb |
| Volume (cu. ft.) | 141.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 4 m³ |
| Color | Dover Crescent, Burnt Umber |
| Material | 71% Viscose (Rayon), 17% Polyester, 12% Flax/Linen, polar Solid |
| Dimensions (Imperial, inch) | 176.50″w x 66.50″d x 29.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 448.3 cm w x 168.9 cm d x 73.7 cm h |
Additional information
| Weight | 254.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66.5 × 176.5 × 29 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Burnt Umber ,Dover Crescent |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields