Liam Sectional – 105763-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105763-008
Category: Sectionals
Tags: Fabric, Four Hands, Green, Sectionals, Surrey Olive, Burnt Umber
Description
Eye-catching around every curve. A sophisticated take on sleek Italian design, velvety olive covering fashions a crescent for shapely effect with clever modularity.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 121 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 267.6 lb |
| Volume (cu. ft.) | 140.2 cu. ft. |
| Volume (m³) | 3.97 m³ |
| Color | Surrey Olive, Burnt Umber |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, polar Solid |
| Dimensions (Imperial, inch) | 176.50″w x 66.50″d x 29.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 448.3 cm w x 168.9 cm d x 73.7 cm h |
Additional information
| Weight | 267.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66.5 × 176.5 × 29 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Burnt Umber ,Surrey Olive |
| Style |
Contemporary |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields