Ingel 5-Piece Sectional – 239342-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inflated, pillow-inspired cushioning all around brings cozy comfort to the room. High-performance linen offers the best of both worlds on this plush and welcoming sectional. Inflated arms, feather-fiber blend cushioning, a soft, durable linen fabric make this spacious sectional a smart solution for the comfort-driven living space. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 180 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 396.82 lb |
| Volume (cu. ft.) | 120.03 cu. ft. |
| Volume (m³) | 3.399 m³ |
| Color | Antwerp Taupe |
| Material | 39% Linen, 35% Cotton, 26% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 122.25″w x 122.25″d x 32.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 310.5 cm w x 310.5 cm d x 81.9 cm h |
| Weight | 396.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 122.25 × 122.25 × 32.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Antwerp Taupe |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields