Aurelia 3-Piece Sectional – 252171-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Heritage-inspired comfort. The three-piece sectional’s sloping track arms and elongated front decking are a study in playful forms, while subtle boxing along the front perimeter maintains a simple, polished look. The boxed cushions incorporate a feather/fiber blend and S-spring suspension for the ultimate sink-in sit. Covered in 100% linen. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 154 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 338.41 lb |
| Volume (cu. ft.) | 155.03 cu. ft. |
| Volume (m³) | 4.39 m³ |
| Color | Broadway Canvas |
| Material | 100% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 124.00″w x 124.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 315.0 cm w x 315.0 cm d x 83.8 cm h |
| Weight | 338.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 124 × 124 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Broadway Canvas |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Aurelia |
"*" indicates required fields