Augustine 3-Piece Sectional – 234067-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Neutral performance fabric features dramatic channeling, for total texture and a linear look. Free of PFAS, soft and easy to clean, Crypton® performance fabric is specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 105 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 231.49 lb |
| Volume (cu. ft.) | 102.41 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.9 m³ |
| Color | Crypton Nomad Taupe |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 105.50″w x 105.50″d x 26.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 268.0 cm w x 268.0 cm d x 67.3 cm h |
Additional information
| Weight | 231.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 105.5 × 105.5 × 26.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Crypton Nomad Taupe |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields