Augustine 3-Piece Sectional – 234067-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A dramatically channeled sofa with textural grey upholstery offers a crisp, clean look inspired by modern menswear. This three-piece sectional is perfectly sized for smaller spaces. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 113 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 249.13 lb |
| Volume (cu. ft.) | 98.7 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.795 m³ |
| Color | Orly Natural |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 105.50″w x 105.50″d x 26.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 268.0 cm w x 268.0 cm d x 67.3 cm h |
Additional information
| Weight | 231.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 105.5 × 105.5 × 26.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Orly Natural |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields