Rylen Wedge Corner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Rylen Sectional embodies contemporary elegance with its sculptural form and exquisite tailoring. Its generous proportions, deep seating, and unique angles create an inviting focal point. Designed to float effortlessly in any space, this sectional offers grand seating and a distinctive layout that adds dimension to any room. The subtly tapered arms feature a mitered seam detail at the base, while the tight back integrates built-in lumbar support that gently transitions into a horizontal channel, with the upper section providing head support. Resting on a solid white oak plinth base, the Rylen Sectional is equally at home in formal settings and relaxed lounge areas, delivering an elevated, yet welcoming presence. Sectional connectors standard.
Product Details
| Dimensions | W 57.5in D 35.5in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Oak Solids |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 200 lb |
| Volume | 86.08 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 144 sq. ft |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 57.5 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Ecru |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
