Marquesa Sectional LAF Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Marquesa Sectional is a modern silhouette inspired by modern Italian design. The distinctive low profile, horizontal channels along the American Ash plinth base, and tuxedo arms lend both glamour and architecture to the suite of pieces. Six elements, including a gorgeous, curved chaise, left and right bumpers and a versatile ottoman, combine for a fresh take on the classic sectional. Its soft, contemporary lines make the Marquesa at home in any luxe setting, from a city penthouse to a seaside getaway. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96.
Product Details
| Dimensions | W 87in D 39in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 196 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 20 yd |
| COL | 324 sq. ft |
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Ebony |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields