MARK SECTIONAL LAF CORNER SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The resplendent Mark Sectional is as grand as they come and can be specified to accommodate any size space. The fully upholstered frames, resting on wood base. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96. Shown as David’s optional signature faceted NS-34 nailheads in a Greek-key pattern.
Product Details
| Dimensions | W 101in D 40.25in H 34.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 249 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 21.5 yd |
| COL | 351 sq. ft |
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.25 × 101 × 34.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
