LORRAINE SECTIONAL ARMLESS CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
“Paris is a constant source of inspiration for me. The boutiques, the hotels, the restaurants, the flea markets…no matter how many trips I take, there is always something new – or ancient – around every corner that inspires a new chapter in design for me.” ~ Suzanne Kasler
Product Details
| Dimensions | W 29in D 40.5in H 35.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 83 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 140 sq. ft |
Additional information
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 29 × 35.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields