LEIGH SECTIONAL RA CHAISE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This modern armless sectional series features a relaxed silhouette and crisp lines with a very interesting angled back profile. 1-piece Luxury Spring-Down seat cushion and Blend-Down back cushion standard. Available as a three-cushion armless sofa, two-cushion armless love seat, RAF and LAF chaise, armless chair, corner chair and ottoman, the tapered legs provide a tailored finish to the versatile series. The armless Leigh Made To Measure is available in lengths from 28 to 120 inches. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96. The Leigh Ottoman is available from 18 to 60 inches in length.
Product Details
| Dimensions | W 33.5in D 68.75in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 155 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 14.5 yd |
| COL | 230 sq. ft |
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.75 × 33.5 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields