LEIGH SECTIONAL ARMLESS M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Leigh Armless M2M® Made To Measure features a relaxed silhouette and crisp lines with a very interesting angled back profile with tapered legs that provide a tailored finish. Available as a three-cushion armless sofa, two-cushion armless love seat, RAF and LAF chaise, armless chair, corner chair and ottoman, Standard with three seat cushions and three back cushions at 96″. Spring Down Seat Cushion/Blend Down Back Cushion Standard Configuration – (28″-46″)1 over 1, (47″-72″) 2 over 2, (73″-120″) 3 over 3.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 160 lb |
| Volume | 77.27 ft³ |
| COM | 20.5 yd |
| COL | 333 sq. ft |
| Dimensions | W 120in D 36.5in H 35in |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 120 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields