LEIGH SECTIONAL ARMLESS CHAISE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC1504-37
Category: Sectional Parts
Tags: Cream, Hickory Chair, Sectional Parts, Weathered French Grey / Grey
Description
The Leigh Armless Chaise is an addition to the current Leigh upholstery series. This armless version of the Leigh chaise provides a more streamlined and classic look. The Leigh Armless Chaise adds refinement to any room of the house. Birch paint shown. 1-piece Luxury Spring-Down seat cushion and Blend-Down back cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 68.5in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 129 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 11 yd |
| COL | 180 sq. ft |
Additional information
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.5 × 30 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Weathered French Grey / Grey |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields