LEIGH SECTIONAL ARMLESS CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC1504-38
Category: Sectional Parts
Tags: Dark Walnut / Walnut, Gray, Hickory Chair, Sectional Parts
Description
The Leigh Armless Chair is very comfortable with its Luxury Spring-Down seat cushion and its Blend-Down back. It can be used as an accent chair on its own or part of the Leigh sectional series.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 36.5in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 84 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 144 sq. ft |
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 28 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields