KEVIN SECTIONAL LAF CORNER SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The most luxurious seating group of the Everett by Skip RumleyTM collection is the Kevin Sofa and sectional group. The modern aesthetic is accentuated by the generous track arms that gently rise from the back up to the knuckles. A distinctive tailoring detail is the trim upholstered legs sit upon sleek feet that are available in your choice of finish. Loose Blend-Down backs and Spring-Down seat cushions provide generous comfort. Two 22-inch goose feather throw pillows. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96. Shown in Truffle finish.
Product Details
| Dimensions | W 110in D 43.5in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 212 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 28.5 yd |
| COL | 459 sq. ft |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 110 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
"*" indicates required fields