Kate Curved Corner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Kate Sofa and Sectional were inspired by a vintage sofa that Skip owns. Kate is a large, sumptuously comfortable tuxedo sofa with soft, rounded arms and back that roll over creating a caterpillar-shaped edge. The beautiful arms sit upon a beautiful elliptical foot. The 3004-27 Susan Swivel Chair was designed as a sister to the Kate Sofa. They complement each other perfectly. Two 22-inch goose feather throw pillows weltless. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96. Shown in Truffle finish.
Product Details
| Dimensions | W 39in D 39in H 30.5in |
|---|---|
| Wood Species | Resin |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 107 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
| COL | 153 sq. ft |
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 30.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
