DOMINICK SECTIONAL BANQUETTE M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Truly innovative and inspired by vintage banquettes in banquettes from the 1940’s and 1950’s, the Dominick Banquette series features a standard width banquette, a corner chair and in true Hickory Chair fashion, a Made to MeasureTM banquette available in 8-inch increments from 32-inches to 120-inches allows one to custom size the banquette for your room. Standard with a luxurious hand-tufted back and tight seat, one of the most distinctive design elements is the flush panel behind the seat and below the back that allows one to dust away crumbs after a meal. The Dominick series has a sleek wood trim made from American Ash that creates the base and sits on elegant tapered legs.. Shown in Truffle finish. Shown in Truffle finish .
Product Details
| Wood Species | Ash Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 111 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
| COL | 149 sq. ft |
| Dimensions | W 120in D 29in H 38.25in |
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 120 × 38.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
"*" indicates required fields