COMSTOCK SECTIONAL ARMLESS SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC3416-80
Category: Sectional Parts
Tags: Cream, Hickory Chair, Sectional Parts, Weathered White
Description
The Comstock sectional series features a Made to MeasureTMArmless Sofa, a Right Arm Facing Chaise and a Left Arm Facing Chaise. Standard with a hand-tied button back and buttoned seat cushion, the Comstock presents a handsome profile. The RAF and LAF Chaises feature an elegant sloped arm that terminates in a vertical scroll.
Product Details
| Dimensions | W 80in D 42.5in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 142 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 18 yd |
| COL | 288 sq. ft |
Additional information
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.5 × 80 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Weathered White |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields