9TH STREET LAF SECTIONAL UNIT M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The 9th Street Sectional is named for the home of our Hickory Chair workroom and offices, where we’ve been making one-of-a-kind fine furniture to order for over 100 years. The form is interpreted from a vintage Hickory Chair sofa from the 1960’s. With a very crisp, architectural form, the 9th Street upholstered series has a distinctively squared track arm, T-cushion seat, and streamlined exposed lower rail with tapered posts constructed in solid mahogany. 20-inch 100% goose feather throw pillows are standard on sofas and loveseats when ordered in fabric. Luxury Spring Down Seat Cushion/Blend Down Back Cushion Standard Configuration – (28″-46″) 1 over 1, (47″-84″) 2 over 2, (85″-120″) 3 over 3. Optional NS-03 nail trim shown. The series includes a chair and ottoman as well as Made To Measure in by the inch lengths and as a M2M® Made To Measure ottoman.
Product Details
| Wood Species | Mahogany Solids |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 168 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 15.5 yd |
| COL | 252 sq. ft |
| Dimensions | W 120in D 39in H 35in |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 120 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields