FLARED LOVE SEAT
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Mariette Himes Gomez created this contemporary profile with a classic personality. The Flared Arm Loveseat and companion sofas feature a well-proportioned seat with crisply tailored, flared arms and clean, tapered legs. Spring-Down seat cushions are standard. The sofas and loveseat are standard with luxurious 22” 100% goose feather throw pillows when ordered in fabric. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96.
Product Details
| Dimensions | W 62in D 36in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 107 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 12.5 yd |
| COL | 198 sq. ft |
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 62 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
"*" indicates required fields