Emmeline Armless Loveseat – Kick Pleat Skirt Standard
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Emmeline reflects Kim Scodro’s playful and energetic approach to upholstery design. It comes standard with a kick pleat skirt, but can be customized with any of Hickory Chair’s seven skirt options: pleated corner, box pleat, shirred corner, shirred ruffle, stacked ruffle, soft shirred skirt, and soft stacked shirred skirt. NOTE: The seven skirt options require an additional 2.25 yards of fabric. Please note which skirt you want on your order. The Emmeline features a tight back with an inset border accented by a welt, with additional welt outlining the top of the skirt. Available as an armless chair, loveseat, and sofa at fixed widths.
Product Details
| Dimensions | W 72in D 29.5in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Select Hardwoods |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 175 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 13 yd |
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 72 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields